SİNEMATEK - HOLLYWOOD TÜRKİYE'YE TAŞINIYOR !

Son 40 yılın temel sorularından biridir, Türk sinemasının ne zaman evrensel bir sinema olacağı, İşte bu soru yakında cevabını buluyor.

Dünya sinema endüstrisinin kalbi Hollywood Türkiye’ye ilgisi günden güne artıyor. Türkiye’de film çekmek için harekete geçen Hollywood’un yapım şirketleri 5 önemli proje için teklifte bulundu. Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Abdurrahman Çelik “Temel İçgüdü” ve “Robocop” filmlerinin yönetmeni Paul Verhoeven ile “Rambo” ile “Terminatör”ün yapımcısı Mario Kassar’ın Türkiye ziyaretleri sonrasında “Topkapı” adlı yapımı Türkiye’de çekmeye karar vermelerinin ardından yeni film teklifleri aldıklarını belirtti. Hollywood yapımı 5 önemli projeyle ilgili öneri getirenler, Türkiye’deki firmalarla görüşmeye ve film çekmeyi düşündükleri yerleri gezerek inceleme yapmaya başladı.

Türkiye’ye hayran oldular

Verhoeven ile Kassar’ın, Topkapı Sarayı ve Dolmabahçe Sarayının ziyaret ettiklerini ve Boğaz’da gezinti yaptıklarını anlatan Çelik mekanlardan çok etkilendiklerini,filmin konusu Topkapı Sarayı’nda geçen bölümlerini Almanya’daki stüdyolarda çekmeyi planladıklarını ancak mekanları görünce bundan vazgeçtiklerini belirtti. Çelik, bir Hollywood filminde Türkiye’deki mekanlar kullanılırsa ve filmde birkaç diyalog Türkiye ile ilgili yapılırsa bomba etkisi yaratacağını da belirtti.

Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Çelik, birçok ülkenin kendi topraklarında film çekilmesini teşvik etmek amacıyla önemli vergi indirimlerine gittiğini söyledi.Çelik ” Bizim bu konuda çok geri kaldığımız söylenebilir. Aslıında bunu 5 yıl önce başlatmamız gerekirdi. Eğer başlatsaydık Türkiye için çok katkısı olacaktı” dedi. Çelik yasal düzenlemeyle birlikte birçok filmin Türkiye’de çekilmesi konusunda önemli adımların atılacağını belirtti.

pusula-tv

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !