NEŞRİYAT - İSİM İSİM İSTANBUL

Boyut’tan  istanbul’a dair, İstanbul kadar güzel bir kitap. İki kıtaya omuzlarını yaslamış, binlerce yıllık zengin tarihi her köşesine sinmiş İstanbul’u isimleriyle keşfetmek için hazine değerinde bir fırsat, İsim İsim İstanbul…

Öğretim görevlisi, mimar ve ödüllü yazar Önder Şenyapılı’nın uzun süren araştırmalar sonucunda kaleme aldığı ve Boyut Yayınlarından çıkan kitapta, geniş bir tarihi süreç içinde İstanbul’a ve İstanbul’daki yerleşim birimlerine verilen isimlerin kökenleri açıklanıyor.

Mahalleler, semtler, sokaklar, meydanlar, dağlar, parklar ve tüm yapılar taşıdıkları isimleriyle birlikte okuyucuyu çok katmanlı bir tarih yolculuğuna çıkarıyor.

Bir gezi kitabı ya da bir “ne, nerede” haritası değil…

Bu kitap; İstanbul’un kent adı da dahil olmak üzere, mahallelerine, semtlerine, caddelerine, sokaklarına, meydanlarına, parklarına, çayırlarına, bağlarına, bahçelerine, dağlarına, tepelerine, korularına, ormanlarına, sularına, yapılarına verilmiş adların kökenlerini, anlamlarını, kimden, nereden, nasıl kaynaklandığını ortaya çıkaran bir çabanın ürünüdür.

Geçtiğiniz bir sokağın, gördüğünüz ya da yaşadığınız bir yapının, gezdiğiniz bir yalı, köşk ya da bir sarayın, kaldığınız bir otelin, dinlendiğiniz bir parkın, alışveriş ettiğiniz bir pasajın vb gibi adını nereden aldığını, adının anlamının ne olduğunu merak ettiğinizde bu kitaba başvuracaksınız. Ya da bu kitapta Ahi Çelebi Camii ile ilgili ek bilgi ve Evliya Çelebinin bu camide gördüğü rüyası ile ilgili alıntıyı da okuyacaksınız.

3000’e yakın İstanbul’da kullanılan adın bulunduğu ,’’İsim isim İstanbul’’ kitabında ayrıca günümüz Türkçesinde kullanılmayan, unutulmuş sözcüklerin anlamlarına ilişkin okura kolaylık sağlamak amacı ile notlar düşülmüştür. ’’İsim İsim İstanbul’’ kitabında, İstanbul’u İstanbul yapan her şey A’dan Z’ye yeniden anlamına kavuşuyor. Bu kez kökenleri ve kaynaklarıyla birlikte…

Detaylı bilgi : www.boyut.com.tr
Boyut danışma hattı : 0 212 444 53 53

pusula-tv

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !